Kirloskar 5 HP Single Phase Monoblock Pump - KDS 527++
In stock
SKU
PUM.INP.IMP.00001
Special Price
Rs. 30,391.00
Regular Price
Rs. 33,500.00
| Head (Mtrs) | 16-28 Mtrs |
| Impeller Material | Cast Iron |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power (HP) | 5 HP |
Kirloskar 5 HP Single Phase Monoblock Pump - KDS 527++ is available to buy in increments of 1
Kirloskar Centrifugal Water Pump Is The Best In Class Centrifugal Monoblock Pump Available In The Market. The Kirloskar Industrial Water Pump Price Is Lowest In Market Without Compromising On The Quality.
Feature:-
High Speed Monoblock Pump.
Flatter Efficiency Curves For Efficient Operation.
Designed For Automatic Air Release During Priming.
Dynamically Balanced Rotating Parts Ensuring Minimum Vibration During Running. Gland Packed / Mechanical Seal.
Application:-
Air-Conditioning.
Refrigeration.
Cooling Towers.
Industries For Clear Water Handling At Higher Pressures.
Fire Fighting.
Feature:-
High Speed Monoblock Pump.
Flatter Efficiency Curves For Efficient Operation.
Designed For Automatic Air Release During Priming.
Dynamically Balanced Rotating Parts Ensuring Minimum Vibration During Running. Gland Packed / Mechanical Seal.
Application:-
Air-Conditioning.
Refrigeration.
Cooling Towers.
Industries For Clear Water Handling At Higher Pressures.
Fire Fighting.
Product Specification
Product Specification for "Kirloskar 5 HP Single Phase Monoblock Pump - KDS 527++"
| SKU | PUM.INP.IMP.00001 |
|---|---|
| Discharge Lpm | 858, 810, 750, 696, 618, 522, 384 |
| Motor Body | Cast Iron |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Type | simple |
| Phase | Three Phase |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Brand | Kirloskar |
| Supplied By | Indusuno |
| Rated Voltage | 230V |
| Head | 6.4-14.3 Mtr |



