Lever Lockset Mechanical GT Curved
In stock
SKU
35HU06
Special Price
Rs. 36,788.00
Regular Price
Rs. 38,724.00
| Sku | 35HU06 |
| Brand | GRAINGER APPROVED |
| Mfg. Model | GT116PHL626234ASASFL |
| Supplied by | Grainger |
| Lead Time | Within 7 to 8 Weeks |
Lever Lockset Mechanical GT Curved is available to buy in increments of 1
Mechanical Lever Cylindrical Lockset Function Entrance Lockset Grade 1 Style Philadelphia Lockset Finish Satin Chrome Keyway Type None Key Type Not Keyed Standards A156.2 ANSI F109 UL Listed ADA Compliant No Lockset Fire Rating 3 hr Backset 2 3/4 in Ligat
Product Specification
Product Specification for "Lever Lockset Mechanical GT Curved"
| SKU | 35HU06 |
|---|---|
| Weight | 5.250000 |
| Location Type | Commercial |
| Height | 4 |
| Type | simple |
| Strike Type | Curved Lip Strike |
| Strike Dim | 1-1/4 in x 4-7/8 in |
| Standards | A156.2, ANSI F109, UL Listed |
| Cylinder Core Type | SFIC Not Included |
| Backset | 2 3/4 in |
| Mortise Cylindrical | Cylindrical |
| Visual Indicator Message | No Message |
| Style | Philadelphia |
| Number Of Keys | 0 |
| Number Of Pins | 6 to 7 |
| Width | 7.4 |
| Ada Compliant | No |
| Catalog Page | 1980 |
| Electrical Mechanical | Mechanical |
| Unspsc Code | 46171503 |
| For Use With | Wood, Steel Doors |
| Handle Material | Zinc |
| Key Type | Not Keyed |
| Item | Lever Lockset |
| Keyway Type | None |
| Ligature Resistant | No |
| Lockset Performance Strength | Heavy Duty |
| Lockset Grade | 1 |
| Lockset Handle Type | Lever |
| Required Door Thickness | 1-3/4 in to 2-1/4 in |
| Lockset Function | Entrance |
| Lockset Fire Rating | 3 hr |
| Lockset Finish | Satin Chrome |



