Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2
In stock
SKU
PNTC.PCS.PCS.000075
Special Price
Rs. 4,414.00
Regular Price
Rs. 5,369.00
| Sku | PNTC.PCS.PCS.000075 |
| Product Type | Side Mounted Level Switch |
| Mfr. Model | LFS2 |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 is available to buy in increments of 1
Side mount level switches are designed for use in tanks and vessels for indicating or controlling the level of a liquid.They work well as high or low level controls. Its operating principal is magnetic & wetted part construction in SS.When the float magnet moves close to the switch stem, the float magnet repels the switch magnet which either opens or closes the Electrical circuit. The contact can be used to operate a pump or any device connected in series to it. These switches can either be supplied in weather proof cast aluminium switch housing
FEATURES
Rugged, Economical point level sensing.
Low & high temp.
Easy installation & operation.
SS wetted part.
Buy Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 dealers, your search ends here as you can get the best Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Lfia 92mm PCD Side Mounted Level Switch LFS2"
| SKU | PNTC.PCS.PCS.000075 |
|---|---|
| Connection | 92mm PCD |
| Material Standard | SS304,SS316 |
| Housing | Aluminium |
| Type | simple |
| Contact Type | SPDT Potential Free Contact Microswitch |
| Contact Rating | 5A |
| Process Temp | 10°150° deg. C |
| Switching Differential | 15± 5mm |



