Lightweight Lock Nut Hydraulic Ram Single Acting Lock Nut Aluminum Nominal Capacity 100 ton Stroke Length 5 7/8 in Nominal Stroke Length 6 in Effective Push Area 22.19 sq in Max Pressure 10 000 psi Oil Capacity Push 131.14 cu in Retracted Height 15.59 in
Product Specification
Product Specification for "Lock Nut Hydraulic Ram 100 ton 6 Stroke"
| SKU | 23NP10 |
|---|---|
| Weight | 125.000000 |
| Item | Lightweight Lock Nut Hydraulic Ram |
| Nominal Stroke Length | 6 in |
| Nominal Capacity | 100 ton |
| Outside Dia | 7.09 in |
| Body Material | Aluminum |
| Includes | Coupler, Dust Cap |
| Max Pressure | 10,000 psi |
| Center Hole Dia | 5 1/32 in |
| Oil Capacity Push | 131.14 cu in |
| Type | simple |
| Height | 12 |
| Extended Height | 12.5 in |
| Retracted Height | 15.59 in |
| Effective Push Area | 22.19 sq in |
| Width | 14 |
| Base Bolt Circle Dia | 6.3 in |
| Unspsc Code | 27121604 |
| Stroke Length | 5 7/8 in |
| Single Acting Double Acting | Single Acting |
| Cylinder Type | Lock Nut |
| Plunger Dia | 4.33 in |
| Plunger Thread Size | M6 |



