Makita 13 mm Cordless Driver Drill DDF453SFE
In stock
SKU
PTL.CPT.CRT.00006
Special Price
Rs. 15,166.00
Regular Price
Rs. 18,449.00
| Operating Voltage | 18 V |
| Battery Type | Li-ion |
| Model No | DDF453SFE |
| Net Weight | 1.6 Kg |
Makita 13 mm Cordless Driver Drill DDF453SFE is available to buy in increments of 1
- Specification:
- Capacity: Steel: 13 mm, Wood: 36 mm.
- Features:
- Compact and lightweight design.
- All metal gear construction ensures high transmission durability.
- Single sleeve keyless chuck enables easy bit installation/removal with one hand.
- Ergonomically designed rubberized soft grip provides more control and comfort.
- Electric brake for maximum productivity and increased operator safety.
- Standard Accessories:
- Comes with 2 batteries and 1 charger.
Product Specification
Product Specification for "Makita 13 mm Cordless Driver Drill DDF453SFE"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00006 |
|---|---|
| Operating Voltage | 18 V |
| Type Of Product | cordless driver drill |
| Dimensions L X W X H | 222 x 79 x 244 mm |
| Net Weight | 1.6 kg |
| Battery Type | li-ion |
| Brand | Makita |



