Makita 18V Li-ion 180Nm Cordless Impact Driver DTD171RFJ
In stock
SKU
PTL.IMD.00007
Special Price
Rs. 36,892.00
Regular Price
Rs. 44,879.00
| Type of Product | Impact Driver |
| Battery Type | Li-ion |
| Voltage | 18V |
| Hex Shank Size | 6.35 mm (1/4") |
Makita 18V Li-ion 180Nm Cordless Impact Driver DTD171RFJ is available to buy in increments of 1
- Features
- ULTRA-COMPACT and perfect balance at only 116 mm long for maximum control and maneuverability
- Rigid anvil retention for reduced bit wobbling
- Power selection switch provides the user with precise fastening control for a wide range of applications
- Convenient one-touch 6.35 mm (1/4") hex chuck for quick bit changes (for some countries only)
- Battery protection circuit protects against overloading, over-discharging and over-heating
- Electric brake for maximum productivity and increased operator safety
- Easy-to-operate, push button type F/R change switch
Product Specification
Product Specification for "Makita 18V Li-ion 180Nm Cordless Impact Driver DTD171RFJ"
| SKU | PTL.IMD.00007 |
|---|---|
| Battery | BL1830B*2 |
| Hex Shank Size | 6.35 mm (1/4") |
| Type Of Product | impact driver |
| Battery Type | li-ion |
| Brand | Makita |



