Makita 18V Li-ion 3-Speed 175 N·m Cordless Impact Driver DTD154RFE
In stock
SKU
PTL.IMD.00008
Special Price
Rs. 35,288.00
Regular Price
Rs. 42,927.00
| Type of Product | Impact Driver |
| Battery Type | Li-ion |
| Voltage | 18V |
| Sound Pressure Level | 96 dB(A) |
| Hex Shank Size | 6.35 mm (1/4") |
Makita 18V Li-ion 3-Speed 175 N·m Cordless Impact Driver DTD154RFE is available to buy in increments of 1
- 18V LXT BL Brushless Cordless T-Mode 3-Speed 175 N·m (1,550 in.lbs.) Impact Driver
- ULTRA-COMPACT and ergonomic design at only 117mm long
- Aluminium hammer case creates the impression of rigidity of the machine.
- Dual LED lights with preglow and afterglow functions illuminate the work area more widely
- T-mode has an automatic electronic controller that downshifts and reduces rotation and impact speed prior to driving screw into place, and is engineered to minimize screw thread stripping, screw breakage and damage to work
- BL motor delivers 3,600 Max RPM and 175 N·m (1,550 in.lbs.) of Max Torque
- 3-speed power selection switch (0-1,100 / 0-2,100 / 0-3,600 RPM & 0-1,100 / 0-2,600 / 0-3,800 IPM) provides the user with precise fastening control for a wide range of applications
- BL motor is electronically controlled to optimize battery energy use for up to 50% longer run time per charge
- BL motor eliminates carbon brushes, enabling the BL motor to run cooler and more efficiently for longer life
- BL motor efficiently uses energy to match torque and RPM to the changing demands of the application
- Weighs only 1.2 kg (2.7 lbs) with BL1820B for reduced operator fatigue
- Convenient one-touch 6.35mm (1/4") hex chuck for quick bit changes (country-specific)
- Soft grip provides increased comfort on the job
- Extreme Protection Technology (XPT) is engineered for improved dust and water resistance for operation in harsh conditions
- Electric brake for maximum productivity and increased operator safety
- Reversing switch is conveniently located
- Durable, reversible belt clip convenient for temporary tool hanging
- Battery protection circuit protects against overloading, over-discharging and over-heating.
- Capacity
- Machine Screw: M4 - M8 (5/32" - 5/16")
- Standard Bolt: M5 - M16 (3/16" - 5/8")
- High Tensile Bolt: M5 - M14 (3/16" - 9/16")
- Coarse thread (in length): 22 - 125 mm (7/8" - 4-7/8")
Product Specification
Product Specification for "Makita 18V Li-ion 3-Speed 175 N·m Cordless Impact Driver DTD154RFE"
| SKU | PTL.IMD.00008 |
|---|---|
| Battery | BL1830B*2 |
| Hex Shank Size | 6.35 mm (1/4") |
| Type Of Product | impact driver |
| Dimensions L X W X H | 117x79x236 mm (4-5/8"x3-1/8"x9-1/4") |
| Net Weight | 1.2 kg |
| Battery Type | li-ion |
| Brand | Makita |



