Makita 18V LXT BL ADT Cordless Metal Cutter 150 mm DCS553Z
In stock
SKU
PTL.CPT.CRT.00095
Special Price
Rs. 18,428.00
Regular Price
Rs. 22,417.00
| Dimensions | 267x186x250 mm |
| Net Weight | 2.8 - 3.1 Kg |
| Voltage | 18V |
| No load speed (rpm) | 4200 |
Makita 18V LXT BL ADT Cordless Metal Cutter 150 mm DCS553Z is available to buy in increments of 1
- Note : Battery & Battery Charger are not Included.
- 150mm TCT saw blade delivering 57.5mm cutting depth
- Self-Dust collecting housing reduces scatter of metal chips
- High performance cutting with 4,100rpm no load speed
- Automatic Torque Drive increases torque to power through any cut
- Electric brake for fast yet gentle stopping of blade rotation
Product Specification
Product Specification for "Makita 18V LXT BL ADT Cordless Metal Cutter 150 mm DCS553Z"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00095 |
|---|---|
| Type Of Product | cordless metal cutter |
| Net Weight | 2.8 - 3.1 Kg |
| Max Output | 600 W |
| Brand | Makita |



