Makita 18V LXT BL Cordless Angle Grinder 125 mm (5") ,Anti-Restart Function, DGA517RTE
In stock
SKU
PTL.CPT.CRT.00084
Special Price
Rs. 40,100.00
Regular Price
Rs. 48,781.00
| Net Weight | 2.4 - 3.1 kg |
| Voltage | 18V |
| Charger | DC18RC |
| Sound Pressure Level | 79 dB(A) |
Makita 18V LXT BL Cordless Angle Grinder 125 mm (5") ,Anti-Restart Function, DGA517RTE is available to buy in increments of 1
- 18V LXT BL Cordless 125 mm (5") Angle Grinder, Variable Speed, Anti-Restart Function, Electric Brake, Paddle Switch
- Electronic brake, kickback detection, anti-restart and soft start
- Automatic Torque Drive increases torque to power through any cut
- Extreme variable speed performance of 3,000 - 8,500rpm no load speed
- XPT technology that protects against dust & moisture
- Electric brake
Product Specification
Product Specification for "Makita 18V LXT BL Cordless Angle Grinder 125 mm (5") ,Anti-Restart Function, DGA517RTE"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00084 |
|---|---|
| Battery | BL1850B |
| Sound Pressure Level | 79 dB(A) |
| Type Of Product | cordless angle grinder |
| Dimensions L X W X H | 382x140x151 mm (15"x5-1/2"x6") |
| Net Weight | 2.4 - 3.1 kg |
| Brand | Makita |



