Makita 18V LXT Li-Ion Cordless Drywall Saw DSD180Z
In stock
SKU
PTL.CPT.CRT.00094
Special Price
Rs. 13,980.00
Regular Price
Rs. 17,006.00
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Voltage | 18V |
| Net Weight | 1.7 kg |
| Length Of Stroke | 6 mm (1/4") |
Makita 18V LXT Li-Ion Cordless Drywall Saw DSD180Z is available to buy in increments of 1
- Note : Battery & Battery Charger are not Included.
- 18V LXT Li-Ion Cordless Drywall Saw
- Ideal for cutting holes in drywalls when setting ceiling lights, air vents etc
- More suitable for straight cuts compared with general cut-out tools
- Dust box designed to catch dust in overhead applications for comfortable work
- Excellent tool balance allows easy overhead application
- Easy straight cutting achieved by the blade shape and cutting system
- V-notch in base plate helps easy tracing of cutting line
- Corner cutting can be easily done
- Variable speed control by trigger allows easier start of cutting
- Orbital mechanism for increased efficiency
- Cutting depth can be adjusted to drywall thickness
- Compatible with both special blades for this drywall saw and OLFA snap-off blades
- Base cover and blade cover protect drywall surfaces from damage / scratches
- Dust box connectable to vacuum cleaners is also available as optional accessory
- Dual LED job light brightly illuminates the cut line for easy cutting in the dark place
- Ergonomically designed handle with soft grip provides increased comfort on the job
- Trigger lock function for continuous operation
- Compact and ergonomic design for reduced operator fatigue
- Battery fuel gauge indicates battery charge level
- Hex wrench can be stored on the machine
Product Specification
Product Specification for "Makita 18V LXT Li-Ion Cordless Drywall Saw DSD180Z"
| SKU | PTL.CPT.CRT.00094 |
|---|---|
| Battery Voltage | 18V |
| Sound Pressure Level | 79 dB(A) |
| Type Of Product | cordless drywall saw |
| Dimensions L X W X H | 263x79x291 mm (10-3/8"x3-1/8"x11-3/8") |
| Net Weight | 1.7 kg |
| Capacity | drywall: 30 mm (1-3/16") wood: 15 mm (9/16") |
| Battery Type | li-ion |
| Brand | Makita |



