Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF
In stock
SKU
PNTC.PTR.PTR.000125
Special Price
Rs. 27,547.00
Regular Price
Rs. 33,510.00
| Sku | PNTC.PTR.PTR.000125 |
| Product Type | Filter/Regulator |
| Mfr. Model | B38244B2MA |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF is available to buy in increments of 1
Designed for use in corrosive enviroments
Metallic parts meet NACE Standard MR-01-75
Lloyd’s register type approval
Applications include marine enviroments, oil and gas production, chemical and food processing, medical analysis
Relieving or non relieving models. Relieving models allow reduction of outlet pressure even when the system is dead-ended
Buy Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF online in India at wholesale rates. If you have been looking for Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF dealers, your search ends here as you can get the best Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Norgren B38-244-B2MA Filter/Regulator 1/4" NPTF"
| SKU | PNTC.PTR.PTR.000125 |
|---|---|
| Operating Temperature | 4080 °C |
| Maximum Inlet Pressure | 31 |
| Port Size | 1/4" NPTF |
| Outlet Pressure | 0.39 Bar |
| Type | simple |
| Gauge Port | 3/4" PTF |
| Filter Element | Sintered Polypropylene |



