NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings
In stock
SKU
BEA.DP.GRV.BLL.BEA.01969
Special Price
Rs. 175.00
Regular Price
Rs. 212.00
| Inside Dia (d) mm | 40 mm |
| Outside Dia (D) mm | 68 mm |
| Width Dia mm | 15 mm |
| Weight (Kg) | 0.19 kg |
NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings is available to buy in increments of 1
Buy NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings online in India at wholesale rates. If you have been looking for NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings dealers, your search ends here as you can get the best NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "NRB Industrial 6008-ZZ-C3 (Inside Dia 40 mm Outside Dia 68 mm) Deep Groove Ball Bearings"
| SKU | BEA.DP.GRV.BLL.BEA.01969 |
|---|---|
| Inner Ring Kia | 15 mm |
| Dynamic Load | 16.8 |
| Outer Ring Kea | 25 mm |
| Limiting Speed Grease | 7600 RPM |
| Type | simple |
| Type Of Product | Deep Groove Ball Bearings |
| Limiting Speed Oil | 9600 RPM |
| Static Load | 11.5 |



