O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A)
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00187
Special Price
Rs. 38,641.00
Regular Price
Rs. 50,990.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00187 |
| Brand | O General |
| Type Of Product | Split AC |
| Supplied by | Indusuno |
O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) is available to buy in increments of 1
Air Circulation (High)(m3/hr): 1020
Timers: Yes
Auto Restart: Yes
Sleep Mode: Yes
Remote Control: Yes
Air Swing: Yes
Other Features:Double swing automatic-3D
Inner groove copper tube
Power airflow dual flaps
Quiet operation
Auto Changeover
Auto-Mositure Prevention
Automatic air flow adjustment
Mildew Resistant Filter
Economy Mode
Compressor insulation blanket
Auto Shut Flaps
Maximum Current: 7.1 A
Thermostat Type: Remote Control
Buy O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) online in India at wholesale rates. If you have been looking for O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) dealers, your search ends here as you can get the best O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "O General 1.5 Ton 3 Star Split AC ASGA18FETA (R410A)"
| SKU | EL.ELA.CAN.00187 |
|---|---|
| Sub Type | Wall Mount |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Split AC |
| Power Consumption | 1590 W |
| Type | simple |
| Star Rating | 3 star |
| Capacity Ton | 1.5 Ton |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 830x320x650 mm |
| Moisture Removal L H | 1.5 L/h |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 998x238x320 mm |
| Refrigerant | R410A |
| Rated Eer W W | 3.23 W/W |
| Noise Level Indoor Db | 35 dB |



