O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A)
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00148
Special Price
Rs. 33,950.00
Regular Price
Rs. 44,800.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00148 |
| Brand | O General |
| Type Of Product | Window AC |
| Color | White |
| Supplied by | Indusuno |
O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) is available to buy in increments of 1
Advanced Hyper Tropical Window Air Conditioner that is equipped with advanced hyper tropical rotary compressor, automatic airflow adjustment, powerful mode, auto restart, rear cabinet protection, wireless remote controller, compressor insulation blanket, quiet operation, fresh air intake, auto-changeover, mildew resistant filter and lots more. This provides incredibly powerful performance with low noise and quickly brings greater comfort even in severely hot weather and it is also equipped with compressor insulation blanket. The fresh air intake helps the air conditioner to recirculate the air inside, draw fresh air into the room and also to exchange air from the room. The automatic air flow adjustment distributes the air more evenly by adjusting the air flow direction automatically and ensures evenly cooled and comfortable environment. The mildew resistant filter prevents mildew and growth of moulds and bacteria on the air conditioner ensuring you healthy air always. In powerful mode the AC works faster and cools quicker with minimal pulling of power and is employed for optimum output. After the power cut, the auto restart mode will switch ON the AC automatically and restores to the last programmed function. It comes with wireless remote controller that helps you operate the AC easily and effectively. It also comes with rear cabinet protection and auto-change over. It gives a cooling effect within seconds and gives a relief to you without wasting any time and also it gives you comfortable & healthy indoor environment. Hyper Tropical Rotary Compressor,Fresh Air Intake and Auto-Restart, mildew resistant filter.
Cooling Capacity(w): 5300
Anti-Bacteria Filter: Mildew Resistant Filter
Auto Restart: Yes
Buy O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) online in India at wholesale rates. If you have been looking for O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) dealers, your search ends here as you can get the best O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "O General 1.5 Ton 3 Star Window AC AXGT18FHTA (R410A)"
| SKU | EL.ELA.CAN.00148 |
|---|---|
| Rated Current A | 8.1 Amp |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Window AC |
| Power Supply Voltage | 220-240V/50Hz/1Ph |
| Type | simple |
| Color | White |
| Star Rating | 3 star |
| Unit Net Gross Weight Kg | 56 Kg |
| Unit Dimension Wxhxd Mm | 455x670x710 mm |
| Tonnage Capacity T | 1.5 Ton |
| Refrigerant | R410A |
| Rated Eer W W | 2.98 |
| Compressor Type | Advanced Hyper Tropical Rotary |



