O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A)
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00183
Special Price
Rs. 46,978.00
Regular Price
Rs. 61,990.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00183 |
| Brand | O General |
| Type Of Product | Split AC |
| Supplied by | Indusuno |
O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) is available to buy in increments of 1
Up/down swing flaps
Coanda Airflow technology
Anti-corrosion treatment for ODU and heat exanger fins
Inner groove copper tube
Dry Function
Power airflow dual flaps
Double swing automatic- 3D
BLDC motor indoor unit
Long Pipe
Compressor insulation blanket
Wide angle louvers
Removable and Washable panel
Wireless remote controller
i-PAM control models
Quiet operation
Automatic airflow adjustment
Sleep timer
Powder coated outdoor unit
V-PAM control models
Economy mode
Program Timer
Auto Shut Flaps
Auto-Moisture Prevent
Auto-Changeover
Mildew Resistant Filter
Air flow - High: 900 m3/hr
Connection Pipe Size (Gas/Liquid): 1/2, 1/4 Inch
Pipe Length Max (Pre-charged): 30(15)m
Height Difference: 20m
Operating Temperature: 46°C
Buy O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) online in India at wholesale rates. If you have been looking for O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) dealers, your search ends here as you can get the best O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "O General 1.5 Ton Inverter Split AC ASGA18JCC (R410A)"
| SKU | EL.ELA.CAN.00183 |
|---|---|
| Rated Current A | 6.6 A |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Split AC |
| Phase | 1 Phase |
| Power Consumption | 1480 W |
| Type | simple |
| Air Flow Indoor Hi Mi Lo | 530 CFM |
| Star Rating | Inverter |
| Cooling Capacity Btu Hr | 17742 (3100-20500) BTU/Hr |
| Capacity Ton | 1.5 Ton |
| Indoor Unit Net Gross Weight Kg | 14 kg |
| Outdoor Unit Net Gross Weight Kg | 40 Kg |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 790x298x620 mm |
| Moisture Removal L H | 2.8 L/h |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 998x238x320 mm |
| Refrigerant | R410A |
| Rated Eer W W | 3.51 W/W |
| Noise Level Indoor Db | 26 dB |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Compressor Type | Rotary |



