O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00188
Special Price
Rs. 50,009.00
Regular Price
Rs. 65,990.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00188 |
| Brand | O General |
| Type Of Product | Split AC |
| Supplied by | Indusuno |
O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New is available to buy in increments of 1
Air flow volume is increased more than current model and comfortable cooling is delivered to every corner of the room. Heat exchange performance is substantially improved by the thin high-density heat exchanger and multi-path efficiency technology. High performance grooved piping with expanded heat exchanger area is used. Hydrophillic coated heat exchanger ensures rust resistance for prolonged life. High heating capacity is realized even at low outdoor temperature by mounting a large heat exchanger or large DC rotary compressor and developing high performance inverter PCB. Piping can be extended up to the above length for full efficiency with additional charge of gas over and above 7.5 mts. as per Installation.
Air flow-High: 1120m3/hr(660 cfm)
Connection Pipe Size (Gas/Liquid): 5/8,1/4 inch
Pipe Length Max (Pre-charged): 20 (7.5)m
Height Difference: 8m
Operating Temperature: 52°C
Compressor: Hyper Tropical
Maximum Current: 8.3 A
Thermostat Type: Remote Control
Buy O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New online in India at wholesale rates. If you have been looking for O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New dealers, your search ends here as you can get the best O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "O General 1.8 Ton 5 Star Split AC ASGA22FTTA (R410A) - New"
| SKU | EL.ELA.CAN.00188 |
|---|---|
| Sub Type | Wall Mount |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Split AC |
| Power Consumption | 1850 W |
| Type | simple |
| Star Rating | 5 Star |
| Capacity Ton | 1.8 Ton |
| Outdoor Unit Net Gross Weight Kg | 63 Kg |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 900x830x330 mm |
| Moisture Removal L H | 2.2 L/h |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 998x238x320 mm |
| Refrigerant | R410A |
| Rated Eer W W | 3.51 W/W |
| Noise Level Indoor Db | 35 dB |



