O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32)
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00186
Special Price
Rs. 28,790.00
Regular Price
Rs. 37,990.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00186 |
| Brand | O General |
| Type Of Product | Split AC |
| Supplied by | Indusuno |
O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) is available to buy in increments of 1
Get high speed cooling in hot summer with the O General 1 Ton Split Air Conditioner that gives you ultra-fast cooling.It is powered with tropical rotary compressor which will make you shiver in summers comes with great power and less noise. It is powered with tropical rotary compressor that provides incredibly powerful performance and quickly brings greater comfort even in severely hot weather and it is equipped with compressor insulation blanlet. The automatic air flow adjustment distributes the air more evenly by adjusting the air flow direction automatically and ensures evenly cooled and comfortable environment. The long-life ion deodorization filter kills bacteria in the air and controls the growth of microbes, such as bacteria, virus, fungi, and spores, by destroying their inner configuration and absorbing the cells elements. In powerful mode the AC works faster and cools quicker with minimal pulling of power and is employed for optimum output. After the power cut, the auto restart mode will switch ON the AC automatically and restores to the last programmed function. It comes with wireless remote controller that helps you operate the AC easily and effectively. It also features dry function, coil dry, auto shut flaps, wide angle louvers, program timer, sleep timer, removable/washable panel and powder coated outdoor unit.It gives a cooling effect within seconds and gives a relief to you without wasting any time and also it gives you comfortable & healthy indoor environment and also reduce energy consumption.
Tropical Rotary Compressor
Program Timer & Sleep Timer
Wide Angle Louvers
Removable & Washable Panel
Anti-Bacteria Filter: Long-life Ion Deodorization Filter
Maximum Current: 4.84 A
Thermostat Type: Remote Control
Buy O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) online in India at wholesale rates. If you have been looking for O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) dealers, your search ends here as you can get the best O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "O General 1 Ton 3 Star Split AC ASGA12BMTA (R-32)"
| SKU | EL.ELA.CAN.00186 |
|---|---|
| Sub Type | Wall Mount |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Split AC |
| Power Consumption | 1080 W |
| Type | simple |
| Star Rating | 3 star |
| Capacity Ton | 1 Ton |
| Outdoor Unit Net Gross Weight Kg | 30 kg |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 680x250x536 mm |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 800x215x280 mm |
| Refrigerant | R-32 |
| Rated Eer W W | 3.14 W/W |



