O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A)
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00181
Special Price
Rs. 33,716.00
Regular Price
Rs. 44,490.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00181 |
| Brand | O General |
| Type Of Product | Split AC |
| Supplied by | Indusuno |
O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) is available to buy in increments of 1
Up/down swing flaps
Coanda Airflow technology
Anti-corrosion treatment for ODU and heat exanger fins
Inner groove copper tube
Dry Function
Power airflow dual flaps
Double swing automatic- 3D
BLDC motor indoor unit
Long Pipe
Compressor insulation blanket
Wide angle louvers
Removable and Washable panel
Wireless remote controller
i-PAM control models
Quiet operation
Automatic airflow adjustment
Sleep timer
Powder coated outdoor unit
V-PAM control models
Economy mode
Program Timer
Auto Shut Flaps
Auto-Moisture Prevent
Auto-Changeover
Mildew Resistant Filter
Air flow- High: 790 m3/hr
Connection Pipe Size (Gas/Liquid): 3/8, 1/4 Inch
Pipe Length Max (Pre-charged): 15 (10)m
Height Difference: 10m
Operating Temperature: 46°C
Buy O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) online in India at wholesale rates. If you have been looking for O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) dealers, your search ends here as you can get the best O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "O General 1 Ton Inverter Split AC ASGG12JLCA (R410A)"
| SKU | EL.ELA.CAN.00181 |
|---|---|
| Rated Current A | 5.1 A |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Split AC |
| Phase | 1 Phase |
| Power Consumption | 1095 W |
| Type | simple |
| Air Flow Indoor Hi Mi Lo | 465 CFM |
| Star Rating | Inverter |
| Cooling Capacity Btu Hr | 11942(3100-13600) BTU/Hr |
| Capacity Ton | 1 Ton |
| Indoor Unit Net Gross Weight Kg | 7 Kg |
| Outdoor Unit Net Gross Weight Kg | 26 kg |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 663x293x535 mm |
| Moisture Removal L H | 1.8 L/h |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 820x206x262 mm |
| Refrigerant | R410A |
| Rated Eer W W | 3.2 W/W |
| Noise Level Indoor Db | 22 dB |
| Cooling Capacity | 3.5 W |
| Compressor Type | Rotary |



