O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A)
In stock
SKU
EL.ELA.CAN.00185
Special Price
Rs. 54,783.00
Regular Price
Rs. 72,290.00
| Sku | EL.ELA.CAN.00185 |
| Brand | O General |
| Type Of Product | Split AC |
| Supplied by | Indusuno |
O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) is available to buy in increments of 1
Coanda Airflow technology
Anti-corrosion treatment for ODU and heat exchanger fins
Hyper tropical rotary compressor
Double swing automatic- 3D
Powerful mode
BLDC motor indoor unit
Dry Function
Wide angle louvers
Power air flow dual flaps
Long Pipe
Compressor insulation blanket
Quiet operation
Automatic airflow adjustment
Program timer
Auto-changeover
Economy mode
Power coated outdoor unit
Auto-Shut Flaps
Auto-Moisture adjustment
Mildew Resistant Filter
5 Speed Control
Airflow Volume-Super High: 1500m3/hr
Airflow Distance: 22m
Connection Method:Flared(Indoor-Outdoor)
Connection Pipe Size (Gas/Liquid) Inch: 5/8,1/4
Max Height Difference: 8m
Max Operating Temperature: 52Degree C
Buy O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) online in India at wholesale rates. If you have been looking for O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) dealers, your search ends here as you can get the best O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "O General 2 Ton 4 Star Split AC ASGA24FUTA (R410A)"
| SKU | EL.ELA.CAN.00185 |
|---|---|
| Rated Current A | 9.4 A |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Split AC |
| Phase | 1 Phase |
| Power Consumption | 2100 W |
| Type | simple |
| Air Flow Indoor Hi Mi Lo | 885 CFM |
| Star Rating | 4 Star |
| Cooling Capacity Btu Hr | 24260 BTU/hr |
| Capacity Ton | 2 Ton |
| Indoor Unit Net Gross Weight Kg | 16 kg |
| Outdoor Unit Net Gross Weight Kg | 52 Kg |
| Outdoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 830x320x650 mm |
| Noise Level Outdoor Db | 35 dB |
| Moisture Removal L H | 2.0 L/h |
| Indoor Unit Dimension Wxhxd Mm | 1150x280x340 mm |
| Refrigerant | R410A |
| Rated Eer W W | 3.39 W/W |
| Features | Auto restart,Up/down swing flaps, Inner Groove Copper Tube, Wireless Remote Controller, Sleep Timer. |
| Cooling Capacity | 7110 W |
| Compressor Type | Hyper Tropical Rotary |



