Oswal 1 HP Oil Filled Single Phase 4 Inch Borewell Submersible Pump OSO-40F
In stock
SKU
PUM.BP.00104
Special Price
Rs. 71,070.00
Regular Price
Rs. 76,608.00
| Delivery size (mm) | 32 mm |
| Series | V4 |
| Borewell Size | 4 Inch (100 mm) |
Oswal 1 HP Oil Filled Single Phase 4 Inch Borewell Submersible Pump OSO-40F is available to buy in increments of 1
Oswal Submersible Pump Is The Best In Class Borewell Submersible Pump Available In The Market. The Oswal Submersible Water Pump Price Is Lowest In Market Without Compromising On The Quality.
Oswal Water Filled Pumps Are Available In Model 100Mm (V-4) Normal Bore With A Consumption Of Various Materials With Hardwearing Bushes Makes Pumps Highly Efficient .Which Is Useful To Corrosion Resistance.Various Models Have A Inbuilt Check Valve Facilities Which Prevent Back Flow Of Liquid.
Application:-
Water Supply From Bore Well.
Domestic & Rual Water Supply.
Municipal & Irrigation Purpose.
Water Supply In Commercial Establishments.
Small Farms Gardening & Nurseries.
Material Of Contruction:-
Impeller:- Noryl.
Diffuder:- Noryl.
Pump Shaft:- Ss 410.
Pump Casing:- Stainless Steel.
Stator Body:- Stainless Steel.
Oswal Water Filled Pumps Are Available In Model 100Mm (V-4) Normal Bore With A Consumption Of Various Materials With Hardwearing Bushes Makes Pumps Highly Efficient .Which Is Useful To Corrosion Resistance.Various Models Have A Inbuilt Check Valve Facilities Which Prevent Back Flow Of Liquid.
Application:-
Water Supply From Bore Well.
Domestic & Rual Water Supply.
Municipal & Irrigation Purpose.
Water Supply In Commercial Establishments.
Small Farms Gardening & Nurseries.
Material Of Contruction:-
Impeller:- Noryl.
Diffuder:- Noryl.
Pump Shaft:- Ss 410.
Pump Casing:- Stainless Steel.
Stator Body:- Stainless Steel.
Product Specification
Product Specification for "Oswal 1 HP Oil Filled Single Phase 4 Inch Borewell Submersible Pump OSO-40F"
| SKU | PUM.BP.00104 |
|---|---|
| Outlet Size Mm | 50 Mm |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Speed | 2900 rpm |
| Type | simple |
| Stages | 15 Stage |
| Brand | CRI |
| Supplied By | Indusuno |
| Bore Size | 6 inch |
| Head | 252 - 111 mtr |
| Power Kw | 9.3 Kw |



