Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050
In stock
SKU
EL.CA.SOS.00012
Special Price
Rs. 2,802.00
Regular Price
Rs. 3,307.00
| Components | Halogen-Free |
| Coating | Tin-Plated |
| Color | Red |
| Model No. | C-SCFI 1.5/4.8x0.5 |
Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 is available to buy in increments of 1
Buy Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 dealers, your search ends here as you can get the best Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 prices, you can be totally sure to get the best rates as INDUSUNO brings you genuine Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you wont find anywhere else. Procure Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Phoenix Contact 19.5x4.8 mm Brass Tin-Plated Red Insulated Slip On Sleeve C-SCFI 1.5/4.8x0.5 3240050"
| SKU | EL.CA.SOS.00012 |
|---|---|
| Coating | tin-plated |
| Feature | insulated |
| Type Of Product | slip on sleeve |
| Components | Halogen-Free |
| Flammabilityratng According Ul | V2 |
| In Dimension Insulating Collar | 4.1 mm |
| Length Of Insulation Sleeve | 10.5 mm |
| Maximum Stripping Length | 7 mm |
| Min Material Thickness | 0.4 mm |
| Insulating Material | PA |



