Buy Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043 dealers, your search ends here as you can get the best Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043 . You can purchase Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won€™t find anywhere else. Procure Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Phoenix Contact 198 mm Crimping Tool CRIMPFOX 6S-F 1212043"
| SKU | HT.TL.PLR.CRMP.PLIR.00019 |
|---|---|
| Features | Crimping pliers, for ferrules without insulating collar according to DIN 46228 Part 1 and ferrules with insulating collar according to DIN 46228 Part 4, 0.5 mm2-6 mm2, front entry, square crimp |
| Cross Section Range Metric | 0.5 mm-6 mm |
| Width | 18 mm |
| Cross Section Range Awg | 20-10 |
| Compression | Square crimp |
| Type Of Contact | Insulated and uninsulated ferrules |
| Height | 59 mm |
| Brand | Phoenix Contact |



