Buy Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039 dealers, your search ends here as you can get the best Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039 . You can purchase Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won€™t find anywhere else. Procure Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Phoenix Contact 256 mm Crimping Tool CRIMPFOX 25R 1212039"
| SKU | HT.TL.PLR.CRMP.PLIR.00010 |
|---|---|
| Features | Crimping pliers, for ferrules without insulating collar according to DIN 46228 Part 1 and ferrules with insulating collar according to DIN 46228 Part 4, 10 mm2-25 mm2, lateral entry, WM crimp |
| Cross Section Range Metric | 10 mm-25 mm |
| Width | 25 mm |
| Cross Section Range Awg | 8-4 |
| Compression | WM crimp |
| Type Of Contact | Insulated and uninsulated ferrules |
| Height | 68 mm |
| Brand | Phoenix Contact |



