PLM.VAL.BAVL.00016
Special Price Rs. 5,545.00 Regular Price Rs. 6,745.00
Model No SBBV
Size(mm) 40
Size(inch) 1
Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV is available to buy in increments of 1
Precise Balancing, Double Regulation Type.
Buy Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV online in India at wholesale rates.If you have been looking for Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV dealers, your search ends here as you can get the best Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad.You can purchase Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance.If you are bothered about the Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV prices, you can be totally sure to get the best rates as Industrybuying brings you genuine Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you wont find anywhere else.Procure Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Sant Valves 40mm Brass Balancing Valve SBBV"
More Information
SKU PLM.VAL.BAVL.00016
Brand Sant Valves
Body T P 2.4 MPa Hyd. (348Psig)
Stem Brass
Trims Material Copper Alloy
Maximum Working Pressure 1.6 MPa Hyd. (232Psig)