SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF
In stock
SKU
BEA.PLW.BLOK.BEA.00279
Special Price
Rs. 1,569.00
Regular Price
Rs. 1,909.00
| Mass | 1.5 Kg |
| Sub Type | Imported |
| Compliance with Standard | ISO |
| Set Screw | M6x0.75 |
SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF is available to buy in increments of 1
SKF pillow block ball bearing units consist of an insert bearing mounted in a housing, which can be bolted to a support surface. The SKF assortment includes units compliant with ISO standards. Within the SKF assortment, you can find units for nearly all requirements regarding bolt patterns or locking onto a shaft.
Specification:
Pillow Block Ball Bearing Unit Dimension:
d1: ? 46.1 mm, A1: 27 mm, A5: 24.5 mm, B: 42.9 mm, B4: 6 mm, H2: 19 mm, N: 21 mm, N1: 14 mm, s1: 25.4 mm, RG: 1/4-28 UNF, R1: 3 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT, J6: 146 mm, J7: 15.5 mm, N4: 4 mm
Buy SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF today and avail the best offers on your purchase.
Specification:
Pillow Block Ball Bearing Unit Dimension:
d1: ? 46.1 mm, A1: 27 mm, A5: 24.5 mm, B: 42.9 mm, B4: 6 mm, H2: 19 mm, N: 21 mm, N1: 14 mm, s1: 25.4 mm, RG: 1/4-28 UNF, R1: 3 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT, J6: 146 mm, J7: 15.5 mm, N4: 4 mm
Buy SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 35 mm Imported Pillow Block Ball Bearing Unit SY 35 TF"
| SKU | BEA.PLW.BLOK.BEA.00279 |
|---|---|
| Mass | 1.5 Kg |
| Compliance With Standard | ISO |
| Diameter For Attachment Bolt | 12 mm |
| Designation | SY 35 TF |
| Housing Material | Cast iron |
| Hexagonal Key Size | 3 mm |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Pillow Block Ball Bearing Unit |
| Included | HousingSY 507 M, BearingYAR 207-2F |
| Bore Diameter | 35 mm |
| Set Screw | M6x0.75 |
| Fatigue_Load_Limit | 0.655 kN |
| Basic_Static_Load_Rating | 15.3 kN |
| Associated | End CoverECY 207 |
| Basic_Dynamic_Load_Rating | 25.5 Kn |
| Tightening Torque | 4 Nm |



