SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10
In stock
SKU
BEA.HYD.BEA.SPR.00055
Special Price
Rs. 112.00
Regular Price
Rs. 136.00
| Type of Product | Wiper Seal |
| Designation | PA 35X45X7X10 |
| Sub Type | Imported |
| Radial Depth | 5 mm |
| Shaft Diameter | 35 mm |
SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 is available to buy in increments of 1
PA seals are press-in wiper seals have an effective single wiping lip that protrudes from the head. This design allows small radial cross sections and reduces the risk of contaminant adherence on the wiper lip. PA profiles are available in metric sizes. Some sizes fit seal housings in accordance with ISO 6195-B:2013.
Specification:
Dimensions: d: 35 mm, D: 45 mm, L: 7.5 mm, S: 5 mm, C: Min: 4 mm, H: 7 mm, H2: 10 mm
Buy SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 dealers, your search ends here as you can get the best SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 today and avail the best offers on your purchase.
Specification:
Dimensions: d: 35 mm, D: 45 mm, L: 7.5 mm, S: 5 mm, C: Min: 4 mm, H: 7 mm, H2: 10 mm
Buy SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 dealers, your search ends here as you can get the best SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 35 mm Imported Wiper Seal PA 35X45X7X10"
| SKU | BEA.HYD.BEA.SPR.00055 |
|---|---|
| Designation | PA 35X45X7X10 |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Wiper Seal |
| Lip Material | TPU |
| Bore Diameter | 45 Mm |
| Radial Depth | 5 mm |
| Width | 7 x 10 mm |
| Temperature Range | -40 to +110C (-40 to +230F) |
| Shaft_Diameter | 35 mm |
| Speed | Up to 1 m/s (3.2 ft/s) |



