SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF
In stock
SKU
BEA.PLW.BLOK.BEA.00115
Special Price
Rs. 1,919.00
Regular Price
Rs. 2,334.00
| Width (B) | 49.2 mm |
| Mass | 1.85 kg |
| Sub Type | Imported |
| Compliance with Standard | ISO |
SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF is available to buy in increments of 1
SKF flanged ball bearing units consist of an insert bearing mounted in a housing, which can be bolted to a machine wall or frame. The SKF assortment includes units compliant with ISO standards, North American standards.Within the SKF assortment, you can find units for nearly all requirements regarding bolt patterns or locking on the shaft.
Specification:
Square Flanged Ball Bearing Unit Dimensions:
d: 38.1 mm, d1: ? 51.8 mm, A: 38.5 mm, A1: 14 mm, A3: 3.2 mm, A5: 26 mm, B: 49.2 mm, B4: 8 mm, Da: 115.9 mm, Db1: 98 mm, Db2: 106 mm, J: 101.5 mm, L: 130 mm, N: 14 mm, s1: 30.2 mm, T: 54.2 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT, RG: 1/4-28 UNF, R1: 25.5 mm, J6: 118 mm, J7: 34 mm, N4: 4 mm
Buy SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF today and avail the best offers on your purchase.
Specification:
Square Flanged Ball Bearing Unit Dimensions:
d: 38.1 mm, d1: ? 51.8 mm, A: 38.5 mm, A1: 14 mm, A3: 3.2 mm, A5: 26 mm, B: 49.2 mm, B4: 8 mm, Da: 115.9 mm, Db1: 98 mm, Db2: 106 mm, J: 101.5 mm, L: 130 mm, N: 14 mm, s1: 30.2 mm, T: 54.2 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT, RG: 1/4-28 UNF, R1: 25.5 mm, J6: 118 mm, J7: 34 mm, N4: 4 mm
Buy SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 38.1 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FY 1.1/2 TF"
| SKU | BEA.PLW.BLOK.BEA.00115 |
|---|---|
| Mass | 1.85 kg |
| Compliance With Standard | ISO |
| Diameter For Attachment Bolt | 12 mm |
| Designation | FY 1.1/2 TF |
| Housing Material | Cast iron |
| Hexagonal Key Size | 3.969 mm |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Square Flanged Ball Bearing Unit |
| Included | HousingFY 508 M, BearingYAR 208-108-2F |
| Bore Diameter | 38.1 mm |
| Set Screw | 5/16-24 UNF |
| Width B | 49.2 mm |
| Fatigue_Load_Limit | 0.8 kN |
| Basic_Static_Load_Rating | 19 kN |
| Associated | End CoverECY 208 |
| Basic_Dynamic_Load_Rating | 30.7 Kn |
| Tightening Torque | 6.5 Nm |



