SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF
In stock
SKU
BEA.PLW.BLOK.BEA.00194
Special Price
Rs. 2,103.00
Regular Price
Rs. 2,558.00
| Width (B) | 49.2 mm |
| Mass | 1.6 kg |
| Sub Type | Imported |
| Compliance with Standard | ISO |
SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF is available to buy in increments of 1
SKF flanged ball bearing units consist of an insert bearing mounted in a housing, which can be bolted to a machine wall or frame. The SKF assortment includes units compliant with ISO standards, North American standards.Within the SKF assortment, you can find units for nearly all requirements regarding bolt patterns or locking on the shaft.
Specification:
Oval Flanged Ball Bearing Unit Dimensions:
d: 40 mm, d1: ? 51.8 mm, Da: 88.9 mm, Db1: 98 mm, Db2: 102 mm, A: 38.5 mm, A1: 14 mm, A3: 3.2 mm, A5: 26 mm, B: 49.2 mm, B4: 8 mm, J: 143.5 mm, H: 171.5 mm, L: 102 mm, N: 14 mm, s1: 30.2 mm, T: 54.2 mm, RG: 1/4-28 UNF, R1: 24.5 mm, R?: 45Â, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm GN: 1/4-28 SAE-LT, J6: 115.5 mm, J7: 16 mm, N4: 2 mm
Buy SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF today and avail the best offers on your purchase.
Specification:
Oval Flanged Ball Bearing Unit Dimensions:
d: 40 mm, d1: ? 51.8 mm, Da: 88.9 mm, Db1: 98 mm, Db2: 102 mm, A: 38.5 mm, A1: 14 mm, A3: 3.2 mm, A5: 26 mm, B: 49.2 mm, B4: 8 mm, J: 143.5 mm, H: 171.5 mm, L: 102 mm, N: 14 mm, s1: 30.2 mm, T: 54.2 mm, RG: 1/4-28 UNF, R1: 24.5 mm, R?: 45Â, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm GN: 1/4-28 SAE-LT, J6: 115.5 mm, J7: 16 mm, N4: 2 mm
Buy SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 40 mm Imported Oval Flanged Ball Bearing Unit FYTB 40 TF"
| SKU | BEA.PLW.BLOK.BEA.00194 |
|---|---|
| Mass | 1.6 kg |
| Compliance With Standard | ISO |
| Diameter For Attachment Bolt | 12 mm |
| Designation | FYTB 40 TF |
| Housing Material | Cast iron |
| Hexagonal Key Size | 4 mm |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Oval Flanged Ball Bearing Unit |
| Included | HousingFYTB 508 M, BearingYAR 208-2F |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Set Screw | M8x1 |
| Width B | 49.2 mm |
| Fatigue_Load_Limit | 0.8 kN |
| Basic_Static_Load_Rating | 19 kN |
| Associated | End CoverECY 208 |
| Basic_Dynamic_Load_Rating | 30.7 kN |
| Tightening Torque | 6.5 Nm |



