SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF
In stock
SKU
BEA.PLW.BLOK.BEA.00110
Special Price
Rs. 2,440.00
Regular Price
Rs. 2,968.00
| Mass | 2.25 Kg |
| Sub Type | Imported |
| Compliance with Standard | ISO |
| Set Screw | M8x1 |
SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF is available to buy in increments of 1
SKF take-up ball bearing units consist of an insert bearing and a housing, and are compliant with ISO standards, as required by many industrial applications. In contrast, take-up units for the SKF Food Line are not compliant with these standards and are therefore considered as not standardized.
The SKF take-up ball bearing unit assortment comprises insert bearing series and designs, with the main differences between the take-up units being the housing design, the locking method onto the shaft, the sealing solution, and the options for end covers and back seals.
Take-up units are typically mounted in take-up frames and are connected by an adjustment screw.
Specification:
Take Up Ball Bearing Unit Dimensions:
d1: ? 51.8 mm, A1: 17.5 mm, A2: 33 mm, A5: 24 mm, B: 49.2 mm, B1: 49.2 mm, B4: 8 mm, H2: 83 mm, L1: 88 mm, L2: 15 mm, L3: 83 mm, N: 29 mm, N1: 19 mm, N2: 50 mm, s1: 30.2 mm, RG: 1/4-28 UNF, R1: 4 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT
Buy SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF today and avail the best offers on your purchase.
The SKF take-up ball bearing unit assortment comprises insert bearing series and designs, with the main differences between the take-up units being the housing design, the locking method onto the shaft, the sealing solution, and the options for end covers and back seals.
Take-up units are typically mounted in take-up frames and are connected by an adjustment screw.
Specification:
Take Up Ball Bearing Unit Dimensions:
d1: ? 51.8 mm, A1: 17.5 mm, A2: 33 mm, A5: 24 mm, B: 49.2 mm, B1: 49.2 mm, B4: 8 mm, H2: 83 mm, L1: 88 mm, L2: 15 mm, L3: 83 mm, N: 29 mm, N1: 19 mm, N2: 50 mm, s1: 30.2 mm, RG: 1/4-28 UNF, R1: 4 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT
Buy SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 40 mm Imported Take Up Ball Bearing Unit TU 40 TF"
| SKU | BEA.PLW.BLOK.BEA.00110 |
|---|---|
| Mass | 2.25 Kg |
| Compliance With Standard | ISO |
| Designation | TU 40 TF |
| Housing Material | Cast iron |
| Hexagonal Key Size | 4 mm |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Take Up Ball Bearing Unit |
| Included | HousingTU 508 M, BearingYAR 208-2F |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Set Screw | M8x1 |
| Fatigue_Load_Limit | 0.8 kN |
| Basic_Static_Load_Rating | 19 kN |
| Associated | End CoverECY 208 |
| Basic_Dynamic_Load_Rating | 30.7 kN |
| Tightening Torque | 6.5 Nm |



