SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W
In stock
SKU
BEA.HYD.BEA.SPR.00021
Special Price
Rs. 206.00
Regular Price
Rs. 250.00
| Type of Product | Rod Seal |
| Designation | ZBR-80X95X10-E6W |
| Sub Type | Imported |
| Radial Depth | 7.5 mm |
| Shaft Diameter | 80 mm |
SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W is available to buy in increments of 1
ZBR rod seals are polyurethane U-cup rod seals are made of LUBRITHANE (TPU) and have a double-lip design. They are suitable for pressures up to 400 bar (5 800 psi) in medium to heavy duty applications and are available in metric size. Some metric sizes fit seal housings in accordance with ISO 5597:2010.
Specification:
Dimensions: d: 80 mm, D: 95 mm, L: 10 mm, S: 7.5 mm, R: Max. 0.5 mm, C: Min.: 8.5 mm
Buy SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W dealers, your search ends here as you can get the best SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W today and avail the best offers on your purchase.
Specification:
Dimensions: d: 80 mm, D: 95 mm, L: 10 mm, S: 7.5 mm, R: Max. 0.5 mm, C: Min.: 8.5 mm
Buy SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W dealers, your search ends here as you can get the best SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 80 mm Imported Rod Seal ZBR-80X95X10-E6W"
| SKU | BEA.HYD.BEA.SPR.00021 |
|---|---|
| Designation | ZBR-80X95X10-E6W |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Rod Seal |
| Lip Material | TPU |
| Pressure | Up to 400 bar (5 800 psi) |
| Bore Diameter | 95 mm |
| Radial Depth | 7.5 mm |
| Width | 10 mm |
| Shaft_Diameter | 80 mm |
| Speed | Up to 1 m/s (3.2 ft/s) |



