SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF
In stock
SKU
BEA.PLW.BLOK.BEA.00197
Special Price
Rs. 18,147.00
Regular Price
Rs. 22,076.00
| Width (B) | 89 mm |
| Mass | 10.5 kg |
| Sub Type | Imported |
| Compliance with Standard | JIS |
SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF is available to buy in increments of 1
SKF flanged ball bearing units consist of an insert bearing mounted in a housing, which can be bolted to a machine wall or frame. The SKF assortment includes units compliant with Japanese Industrial Standards (JIS). Within the SKF assortment, you can find units for nearly all requirements regarding bolt patterns or locking on the shaft.
Specification:
Square Flanged Ball Bearing Unit Dimensions:
d: 90 mm, d1: ? 112.5 mm, A: 63.5 mm, A1: 23 mm, A3: 3.2 mm, B: 89 mm, B4: 12 mm, Da: 193.7 mm, Db1: 187 mm, Db2: 201 mm, J: 187 mm, L: 235 mm, N: 23 mm, s1: 54 mm, T: 94 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT, RG: 1/4-28 UNF, R1: 40 mm, J6: 207 mm, J7: 52.5 mm, N4: 4 mm
Buy SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF today and avail the best offers on your purchase.
Specification:
Square Flanged Ball Bearing Unit Dimensions:
d: 90 mm, d1: ? 112.5 mm, A: 63.5 mm, A1: 23 mm, A3: 3.2 mm, B: 89 mm, B4: 12 mm, Da: 193.7 mm, Db1: 187 mm, Db2: 201 mm, J: 187 mm, L: 235 mm, N: 23 mm, s1: 54 mm, T: 94 mm, DN: 6.5 mm, SWN: 7 mm, GN: 1/4-28 SAE-LT, RG: 1/4-28 UNF, R1: 40 mm, J6: 207 mm, J7: 52.5 mm, N4: 4 mm
Buy SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF dealers, your search ends here as you can get the best SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 90 mm Imported Square Flanged Ball Bearing Unit FYJ 90 TF"
| SKU | BEA.PLW.BLOK.BEA.00197 |
|---|---|
| Mass | 10.5 kg |
| Compliance With Standard | JIS |
| Diameter For Attachment Bolt | 20 mm |
| Designation | FYJ 90 TF |
| Housing Material | Cast iron |
| Hexagonal Key Size | 6 mm |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Square Flanged Ball Bearing Unit |
| Included | HousingFYJ 518, BearingYAR 218-2F |
| Bore Diameter | 90 mm |
| Set Screw | M12x1.5 |
| Width B | 89 mm |
| Fatigue_Load_Limit | 2.7 kN |
| Basic_Static_Load_Rating | 72 kN |
| Basic_Dynamic_Load_Rating | 95.6 kN |
| Tightening Torque | 28.5 Nm |



