SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218
In stock
SKU
BEA.PLW.BLOK.BEA.00105
Special Price
Rs. 11,280.00
Regular Price
Rs. 13,722.00
| Material | Cast Iron |
| Mass | 11.8 Kg |
| Sub Type | Imported |
| Designation | SNL 218 |
SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 is available to buy in increments of 1
Buy SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 online in India at wholesale rates. If you have been looking for SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 dealers, your search ends here as you can get the best SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "SKF 90 mm Two Bolt Base Imported Pillow Block Housing SNL 218"
| SKU | BEA.PLW.BLOK.BEA.00105 |
|---|---|
| Mass | 11.8 Kg |
| Centre Distance Mounting Holes | 290 mm |
| Designation | SNL 218 |
| Overall Height | 194 mm |
| Inside Diameter | 90 mm |
| Type | simple |
| Sub Type | Imported |
| Type Of Product | Pillow Block Housing |
| Mounting | Two Bolt Base |
| Shaft Height | 100 mm |
| Overall Length | 345 mm |
| Base Width | 100 mm |
| Base Height | 35 mm |



