Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs)
In stock
SKU
HT.SPNR.RTCHT.SPNR.00013
Special Price
Rs. 3,961.00
Regular Price
Rs. 4,820.00
| Model No | STMT78401-8 |
| Air Inlet | 1/4" |
| Hose Size | 3/8" Inch |
Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) is available to buy in increments of 1
3/8" Inch Ratchet Wrench 81.4 Nm (60ft-lbs)
Buy Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) dealers, your search ends here as you can get the best Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) prices, you can be totally sure to get the best rates as Industrybuying brings you genuine Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won€™t find anywhere else. Procure Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) today and avail the best offers on your purchase.
Buy Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) dealers, your search ends here as you can get the best Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) prices, you can be totally sure to get the best rates as Industrybuying brings you genuine Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won€™t find anywhere else. Procure Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Stanley 3/8" Inch Air Ratchet STMT78401-8 (81.4 Nm, 60 ft-lbs)"
| SKU | HT.SPNR.RTCHT.SPNR.00013 |
|---|---|
| Air Inlet | 1/4" |
| Avg Air Consumption | 3.9 CFM |
| Vibration | 3.73 m/s2 |
| Maximum Torque | 81.4 Nm |
| Rotator | Double Pawl |
| Noise Level | 88.50 db under no load |
| Free Speed | 180 RPM |
| Anvil Size | 3/8 inch |
| Brand | STANLEY |



