su-vastika Solar Panel is the best in class solar panels for home available in the market. The su-vastika Solar Panel Price is lowest in market without compromising on the quality.
QUALITY AND RELIABILITY TESTS
Outdoor test for energy yield
Reliability test for junction box
Damp heat test
Thermal cycling humidity freeze
Hot spot test
Low Irradiance test
STC & NOCT performance
Electroluminescence
Module Size
Round Mounting Hole Dimension (mm) 6.9
Mounting Hole (X-Axis) (mm) 630
Mounting Hole (Y-Axis) (Distance b/2 2 holes) (mm) 741.5
Electrical Parameters
Voc (V) 21.4
Isc (A)8.95
PMax (W)150
Vpm (V) 17.7
Ipm (A) 8.5
Eff.(%) 15.19
Tolerance (mm) 5
Verify the Bill of Material Yes
Electrical Tolerance ( %) 3
RF ID Yes
Buy Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline online in India at wholesale rates. If you have been looking for Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline dealers, your search ends here as you can get the best Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline today and avail the best offers on your purchase.
QUALITY AND RELIABILITY TESTS
Outdoor test for energy yield
Reliability test for junction box
Damp heat test
Thermal cycling humidity freeze
Hot spot test
Low Irradiance test
STC & NOCT performance
Electroluminescence
Module Size
Round Mounting Hole Dimension (mm) 6.9
Mounting Hole (X-Axis) (mm) 630
Mounting Hole (Y-Axis) (Distance b/2 2 holes) (mm) 741.5
Electrical Parameters
Voc (V) 21.4
Isc (A)8.95
PMax (W)150
Vpm (V) 17.7
Ipm (A) 8.5
Eff.(%) 15.19
Tolerance (mm) 5
Verify the Bill of Material Yes
Electrical Tolerance ( %) 3
RF ID Yes
Buy Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline online in India at wholesale rates. If you have been looking for Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline dealers, your search ends here as you can get the best Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Su-vastika 150 Watt 12 V Solar Panel Polycrystalline"
| SKU | SLR.SRP.00339 |
|---|---|
| Open Circuit Voltage | 22.5 V |
| Operating Voltage | 12 V |
| Current At Maximum Power Imp A | 8.5 |
| Maximum System Voltage V | 1000/600 V |
| Module Weight | 11.20 Kg |
| Module Voltage | 12 V |
| Short Circuit Current | 8.85 A |
| Rated Power Range | 100-150 W |
| Price Per Watt | 28 |
| Voltage At Maximum Power Vmp V | 17.7 |
| Dimension | 666 (W) x 1483(H) x 35(T) mm |
| Type Of Product | Solar Panel |
| Type | simple |
| Number Of Cells | 36 |



