Swing Clamp Hydraulic Cylinder Swing Body Material Steel Mounting Style Lower Flange Single Acting/Double Acting Double Acting Turns Right Clamping Force 1 250 lb Total Stroke 0.89 in Effective Area Clamped 0.28 sq in Clamping Stroke 0.39 in Max Pressure
Product Specification
Product Specification for "Swing Cylinder Lower Flange 1250 lb."
| SKU | 5UWU7 |
|---|---|
| Weight | 2.350000 |
| Item | Swing Clamp Hydraulic Cylinder |
| Min Hole Depth | 0.75 in |
| Number Of Bolts | 3 |
| Total Stroke | 0.89 in |
| Outside Dia | 1.37 in |
| Bolt Size | 1/4"-28 |
| Body Material | Steel |
| Port Size | #4 SAE |
| Pressure Range | 500 to 5000 psi |
| Turns | Right |
| Includes | Mounting Bolts and Arm C-Clip |
| Max Pressure | 5,000 psi |
| Clamping Force | 1,250 lb |
| Clamping Stroke | 0.39 in |
| Max Oil Flow | 25 cu in/min |
| Oil Capacity Unclamped | 0.52 cu in |
| Oil Capacity Clamped | 0.25 cu in |
| Type | simple |
| Height | 3.5 |
| Extended Height | 5.31 in |
| Effective Area Unclamped | 0.59 sq in |
| Effective Area Clamped | 0.28 sq in |
| Width | 3.7 |
| Unspsc Code | 27121602 |
| Single Acting Double Acting | Double Acting |
| Cylinder Type | Swing |
| Swing Angle | 90 Degrees |
| Mounting Style | Lower Flange |
| Mounting Hole Dia | 0.268 in |


