Swing Clamp Hydraulic Cylinder Swing Body Material Steel Mounting Style Threaded Body Single Acting/Double Acting Single Acting Turns Left Clamping Force 1 100 lb Total Stroke 0.89 in Effective Area Clamped 0.28 sq in Clamping Stroke 0.39 in Max Pressure
Product Specification
Product Specification for "Swing Cylinder Threaded Body 1100 lb."
| SKU | 26VZ48 |
|---|---|
| Weight | 3.800000 |
| Item | Swing Clamp Hydraulic Cylinder |
| Min Hole Depth | 0.65 in |
| Number Of Bolts | 4 |
| Total Stroke | 0.89 in |
| Outside Dia | 1.88 in |
| Bolt Size | 1-3/8"-18 |
| Body Material | Steel |
| Port Size | 0.4375-20 UNF-2B |
| Pressure Range | 0 to 5000 psi |
| Turns | Left |
| Includes | Threaded Port Connection |
| Max Pressure | 5,000 psi |
| Clamping Force | 1,100 lb |
| Clamping Stroke | 0.39 in |
| Max Oil Flow | 25 cu in/min |
| Oil Capacity Unclamped | 0.25 cu in |
| Oil Capacity Clamped | 0.25 cu in |
| Type | simple |
| Height | 3.4 |
| Extended Height | 5.33 in |
| Effective Area Unclamped | 0.28 sq in |
| Effective Area Clamped | 0.28 sq in |
| Width | 9.7 |
| Unspsc Code | 27121602 |
| Single Acting Double Acting | Single Acting |
| Cylinder Type | Swing |
| Swing Angle | 90 Degrees |
| Mounting Thread | 1/4"-28 |
| Mounting Style | Threaded Body |
| Mounting Hole Dia | 1.38 in |


