Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net)
Out of stock
SKU
ABRS.COW.00092
Special Price
Rs. 321.00
Regular Price
Rs. 389.00
| SKU | ABRS.COW.00092 |
| Type | Cut Off Wheel |
| Size | 4 Inch |
| Model | COWG 2GR04 |
| Thickness (mm) | 1.0 mm |
| Dia (mm) | 105 mm |
| Bore | 16 mm |
| Color | Green |
| RPM Speed | 15300 RPM |
| No. of Nets | 2 |
| Type | Cut Off Wheel |
| Size | 4 Inch |
| Model | COWG 2GR04 |
| Color | Green |
Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net)
Buy Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) dealers, your search ends here as you can get the best Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won™t find anywhere else. Procure Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) today and avail the best offers on your purchase.
Buy Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) online in India at wholesale rates. If you have been looking for Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) dealers, your search ends here as you can get the best Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won™t find anywhere else. Procure Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net) today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Taparia Cut Off Wheel COWG 2GR04 (105 mm x 1.0 mm x 16 mm, Green 2 Net)"
| SKU | ABRS.COW.00092 |
|---|---|
| No Of Nets | 2 |
| Rpm Speed | 15300 Rpm |
| Thickness | 1.0 Mm |
| Color | Green |
| Bore Mm | 16 Mm |
| Dia Mm | 105 mm |
| Applications | For metal cutting, heavy duty/ light grinding to de-burring applications. |
| Features | Extra Long Cutting Life, Sharp and Smooth Cutting |



