Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K
In stock
SKU
PNTC.PNT.AH.000002
Special Price
Rs. 7,593.00
Regular Price
Rs. 9,236.00
| Sku | PNTC.PNT.AH.000002 |
| Product Type | Air Hammer |
| Mfr. Model | CP 7111K |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K is available to buy in increments of 1
Benefits
Versatile and cost effective
Fast cutting action
Designed for all general works
Features
Standard .401 round shank
Easy change retainer for quick accessory change
Buy Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic Air Hammer 8941171110 CP 7111K"
| SKU | PNTC.PNT.AH.000002 |
|---|---|
| Air Inlet | 1/4" inch |
| Sound Power | 110 db(A) |
| Hose Size | 10 mm (3/8 ") minimum |
| Actual Air Consumption | 11.8 l / s, 708 l / mn |
| Stroke | 67 mm |
| Stem | Round |
| Part No | 8941171110 |
| Noise Level | 100 dB (A) |
| Shank | Round |
| Type | simple |
| Drill Dia Mm | 19 mm (3/4 ") |
| Rivet Capacity Mm | 10.2 mm (0.401 ") |
| Vibration Iso 8662 14 | 8.9 m / s² |
| Vibration K Iso 28927 9 | 3.1 m / s² |
| Strokes Per Mn | 3000 |
| Air Consumption | 177 l/mn (Average) |



