Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200
In stock
SKU
PNTC.PNT.PNR.000001
Special Price
Rs. 18,365.00
Regular Price
Rs. 22,340.00
| Sku | PNTC.PNT.PNR.000001 |
| Product Type | Needle Scaler |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 is available to buy in increments of 1
Benefits
Easily converts into a chipping hammer
Durable and economical solution
Ideal for surface preparation work
Features
General maintenance needle scaler easily converts to a weld flux chipping hammer
Quick change chisel retainer
Adjustable sleeve, 19 x 1/8" (3 mm) steel needles and 1.37" (35 mm) width chisel with high resistance to wear
Buy Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 dealers, your search ends here as you can get the best Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Chicago Pneumatic Needle scaler 8941071200"
| SKU | PNTC.PNT.PNR.000001 |
|---|---|
| Bore | 25 mm |
| Blows Per Minute | 4800 |
| Sound Power | 110 db(A) |
| Sound Pressure | 99 db(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4 " |
| Actual Air Consumption | 444 l/mn |
| Stroke | 28.35 mm |
| Part No | 8941071200 |
| Net Weight | 2.8 kg |
| Model Name | CP7120 |
| Min Hose Size | 10 mm |
| Shank | Square |
| Vibration | 11.41 m/s² |
| Type | simple |
| Sound Dba Pressure | 99 db(A) |
| Needle Capacity | 19 x 1/8 (3) |



