Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1
In stock
SKU
MPT.GPM.000022
Special Price
Rs. 8,460.00
Regular Price
Rs. 10,293.00
| Rated Voltage | 415V |
| Output Power (HP) | 0.5 HP |
| Frequency | 50 Hz +- 5% |
Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 is available to buy in increments of 1
- Enclosure confirming to protection IP 55.
- Horizontal Foot Mounted (B3).
- continuously rated (S1) suitable for operation on 415+/- 10% V.
- 3 Phase 50Hz+/- 5% AC supply with ambient 50ºC,Class "F" insulation with temperature rise limited to Class "B" and altitude less than 1000 m above m.s.l.
- Efficiency values are conforming to IS 325
- Buy Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 dealers, your search ends here as you can get the best Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 prices, you can be totally sure to get the best rates as Industrybuying brings you genuine Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1 today and avail the best offers on your purchase.
- Related keyword:-
- general purpose ac motors , general purpose electric motor .
Product Specification
Product Specification for "Crompton 3 Phase 0.5 hp 8 Pole Foot Mounted Induction Motor IE1"
| SKU | MPT.GPM.000022 |
|---|---|
| Insulation Class | F Class |
| Ambient Temperature | 50C |
| Frequency | 50 Hz +- 5% |
| Frame Size | Gd/Nd90S |
| Output Power Hp | 0.5 HP |
| Rated Voltage | 415V |
| Protection Class | IP55 |



