Cumi CRD 06 VR 240 W 2000 RPM Fwd/Rev Type Rotary Drill Machine
In stock
SKU
PTL.ELD.00006
Special Price
Rs. 1,502.00
Regular Price
Rs. 1,826.00
| No Load Speed | 2000 RPM |
| Chuck Capacity | 6 mm |
| Power Input | 240 W |
| Frequency | 50 Hz |
| Type of Product | Rotary Drill |
Cumi CRD 06 VR 240 W 2000 RPM Fwd/Rev Type Rotary Drill Machine is available to buy in increments of 1
- Technical Data:Dimension(LxHxW) Length: 24.5x22x6.5 cm
- Product Features:Featuring an ergonomic pistol-grip design
- This ergonomically designed drill is easy to operate
- The reverse rotation feature
- Easily free drill bits that get stuck
- Applications:Drilling in concrete, brick, or other masonry
- Drilling in wood
- Drilling in Ceramics, Plastics, berglass, and Laminates
- Drilling in Metals
Product Specification
Product Specification for "Cumi CRD 06 VR 240 W 2000 RPM Fwd/Rev Type Rotary Drill Machine"
| SKU | PTL.ELD.00006 |
|---|---|
| Power Input | 240 W |
| Chuck Capacity | 6 mm |
| Type Of Product | rotary drill |
| Sub Type | fwd/rev type |
| Brand | Cumi |



