Dee Power 10 mm Drill Machine With 6 hss 4 masonry Drill Bit
In stock
SKU
PTL.ELD.00192
Special Price
Rs. 741.00
Regular Price
Rs. 902.00
| No Load Speed | 2600R/MIN |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 1.47 kg |
Dee Power 10 mm Drill Machine With 6 hss 4 masonry Drill Bit is available to buy in increments of 1
- Dee Power Brand drill machine is Drilling a hole no longer needs professional assistance. It can be easily done with the help of a simple drill machine. If you are therefore looking for a drill machine that can assist you in drilling a hole in a wall or a wooden plank, you. Offered to you by Snapdeal, this drill machine be used by a professional as well as an amateur.
- Features:
- Made of the finest quality iron, this drill machine is easy to operate as well as maintain.
- It is easy to carry.
- Useful in day-to-day applications at home, this drill machine has an ergonomically designed soft grip handle.
- A prominent feature of this drill machine is that it comes with sharp insert bits that assist you in drilling a hole with ease.
- Storage and Maintenance:
- This iron drill machine comes handy while travelling and is a very useful product.
- It has a compact storage box that makes it convenient to carry. Keep all the tools safely in its case when they are not in use.
Product Specification
Product Specification for "Dee Power 10 mm Drill Machine With 6 hss 4 masonry Drill Bit"
| SKU | PTL.ELD.00192 |
|---|---|
| Chuck Size | 10 mm |
| Type Of Product | electric drill machine |
| Dimension Lxwxh | 28.5 X 25.5 X 8.5 Cm |
| Sub Type | electric |
| Contains | 1 heavy copper winding electric drill machinel + 6 hss drill bit + 4 pcs masonry bit |
| Capacity | 10 mm |
| Brand | Dee Power |



