Dewalt DCG426P2-QW Cordless Die Grinder (18V, 38 mm)
In stock
SKU
PTL.GRND.00047
Special Price
Rs. 26,614.00
Regular Price
Rs. 32,375.00
| Type of Product | Die Grinder |
| Collet Size | 6 mm |
| Power Output | 760 W |
| Weight | 1.19 Kg |
| Spindle Thread | M15 |
Dewalt DCG426P2-QW Cordless Die Grinder (18V, 38 mm) is available to buy in increments of 1
- 18V, XR Cordless Die Grinder Brushless
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DCG426P2-QW Cordless Die Grinder (18V, 38 mm)"
| SKU | PTL.GRND.00047 |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |
| Battery | 5 ah |
| Sound Power | 103 db (A) |
| Sound Pressure | 92 db (A) |
| Collet Size | 6 mm |
| Type Of Product | die grinder |
| Sub Type | cordless |
| Features | 18v brushless motor improved performance in demanding applications. 3-step speed dial improved application control. dual position variable speed switch improved gripping area and speed control. |
| Wheel Dia | 38 mm |
| Speed Rpm | 0 - 5,000/ 17,500/ 25,000 RPM |
| Contents | 6 mm collet, spanner, battery charger, 2 x 18v xr li-ion battery packs, heavy duty kitbox |
| Applications | metal working, wood working, tile cutting |
| Brand | Dewalt |



