Dewalt DWE4887N-IN Heavy Duty Die Grinder (450 W, 38 mm)
In stock
SKU
PTL.GRND.00045
Special Price
Rs. 5,060.00
Regular Price
Rs. 6,155.00
| Collet Size | 6 mm |
| Power Output | 330 W |
| Weight | 1.6 Kg |
| Spindle Thread | 1/4" COLLET |
Dewalt DWE4887N-IN Heavy Duty Die Grinder (450 W, 38 mm) is available to buy in increments of 1
- 450W, 6 mm Heavy Duty Die Grinder with Paddle Switch
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DWE4887N-IN Heavy Duty Die Grinder (450 W, 38 mm)"
| SKU | PTL.GRND.00045 |
|---|---|
| Batteries Included | No |
| Amps | 4.2 Amps |
| Collet Size | 6 mm |
| Type Of Product | heavy duty die grinder |
| Features | long nose with rubber grip improves access, comfort and control. anti-lock collect ensures that all attachment are easily removable once the nut is loosened. powerful 450 w motor allows maximum performance in demanding application. slim, ergonomi |
| Switch Type | paddle |
| Wheel Dia | 38 mm |
| Speed Rpm | 25000 RPM |
| Contents | 2 wrenches, 1/4inch collet |
| Applications | metal working, wood working, tile cutting |
| Brand | Dewalt |



