Dewalt DWS715-IN 4000 RPM 19 kg Mitre Saw
In stock
SKU
PTL.MIS.00010
Special Price
Rs. 28,545.00
Regular Price
Rs. 34,725.00
| No Load Speed | 4000 rpm |
| Saw Blade Diameter | 305 mm |
| Type of Product | Mitre Saw |
| Equipment Weight | 19 kg |
| Model No | DWS715-IN |
Dewalt DWS715-IN 4000 RPM 19 kg Mitre Saw is available to buy in increments of 1
- Key Features:-
- 15 Amp motor, 4,000 rpm delivers extended power and durability
- Adjustable stainless steel miter detent plate with 11 positive stops improves productivity and ensures cutting
- Precise miter system and machined base fence support optimize cutting accuracy
- Tall sliding fence supports crown molding up to 5-1/4" nested and base molding up to 6-1/2" vertically against the fence while easily sliding out of the way for bevel cuts
- Bevels 0°-48° to the left and 0°-3° to the right for increased capacity
- 0°-50° left and right miter capacity for greater versatility
- Lightweight (42 lbs.) with built-in carry handle for easy portability
- Cam lock miter handle with detent override deliver quick and accurate miter angles
- Lightweight (35lbs), built-in carrying handle for increased portability
- 4 Hardened Steel Bevel Stops at 0°, 33.9°, 45° and 48° delivers versatility at most common bevel angles
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Dewalt DWS715-IN 4000 RPM 19 kg Mitre Saw"
| SKU | PTL.MIS.00010 |
|---|---|
| Type Of Product | mitre saw |
| Dimension Lxwxh | 27.7x20x18.8 Inches |
| Sub Type | with single bevel |
| Current Rating | 15 amp |
| Accessories | carbide blade, dust bag, blade wrench |
| Brand | Dewalt |



