Eastman EJS-060 600 W Jigsaw (Stroke Rate 500-3000 spm)
In stock
SKU
PTL.JIS.00002
Special Price
Rs. 5,096.00
Regular Price
Rs. 6,199.00
| Power Input | 600 W |
| Operating Voltage | 230 V AC |
| No load Strokes | 500-3000 spm |
| Type of Product | Jig saw |
| Model No | EJS-060 |
Eastman EJS-060 600 W Jigsaw (Stroke Rate 500-3000 spm) is available to buy in increments of 1
- Features:Variable Speed Switch
- Easier and quicker blade change
- Ideal machine for cutting steel up to 2 mm thickness
- Upward sliding grip-guard - for protecting the user from touching the saw blade accidentally
- Carry case
- Robust gear and motor design for severe applications
- Low saw blade supporting roller with guide groove - for especially exact cuts
- Ideal handling by ergonomic design
- Full grip bow-type handle for convenient one-hand operation of the machine
- Auto-stop carbon brushes to protect the motor
- Note Product comes without wheel.
Product Specification
Product Specification for "Eastman EJS-060 600 W Jigsaw (Stroke Rate 500-3000 spm)"
| SKU | PTL.JIS.00002 |
|---|---|
| Operating Voltage | 230 VAC |
| Power Input | 600 W |
| Type Of Product | jig saw |
| Accessories | carry case. |
| Brand | Eastman |



