- Technical Specifications:Front Dia: 165 mm
- Rear Dia: 135 mm
- Black color, 3 mm Thick
- 12V 7 Ah maintenance free leak proof sealed battery
- 60 minutes continuous operation on full charge
Product Specification
Product Specification for "Frontier FSL-5200 55 W Search Light"
| SKU | SFT.WNL.SRLT0004 |
|---|---|
| Brand | Frontier |
| Supplied By | Indusuno |
| Feature | Rugged, Reliable, Toughened glass, Inbuilt Battery Charger, Membrane switches for easy and smooth operations, Water resistant body |
| Input | 220 V |
| Input Voltage | 220 V |
| Range K M | 1 Km |
| M | FSL-5200 |
| Type | simple |
| Input Voltage Vac | 220 V |
| Type Of Product | Search Light |
| Body | ABS |



