Fuji Sand Rammer FR‐18L E
In stock
SKU
PNTC.PNT.PSR.000015
Special Price
Rs. 43,095.00
Regular Price
Rs. 52,424.00
| Sku | PNTC.PNT.PSR.000015 |
| Product Type | Sand Rammer |
| Mfr. Model | FR‐18L E |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Fuji Sand Rammer FR‐18L E is available to buy in increments of 1
Min. hose size: 9.5 mm
Sound DBA pressure: 95 db(A)
Sound Power: 106 db(A)
Vibration α (ISO-28927-10): 19.4 m/s²
Vibration K (ISO-28927-10): 5.9 m/s²
Buy Fuji Sand Rammer FR‐18L E online in India at wholesale rates. If you have been looking for Fuji Sand Rammer FR‐18L E dealers, your search ends here as you can get the best Fuji Sand Rammer FR‐18L E distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Fuji Sand Rammer FR‐18L E of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Fuji Sand Rammer FR‐18L E prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Fuji Sand Rammer FR‐18L E rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Fuji Sand Rammer FR‐18L E today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Fuji Sand Rammer FR‐18L E"
| SKU | PNTC.PNT.PSR.000015 |
|---|---|
| Blows Per Minute | 1800 |
| Actual Air Consumption | 14.1 CFM |
| Piston Stroke | 50 mm |
| Part No | 5412053221 |
| Piston Dia Mm | 18 mm |
| Type | simple |
| Butt Dia Mm | 41 mm |



