Hammer Drill Hydraulic SDS Plus Shank
In stock
SKU
5NWJ4
Special Price
Rs. 288,174.00
Regular Price
Rs. 320,194.00
| Sku | 5NWJ4 |
| Mfr. Model | HID6506 |
| Item | Impact Hammer Drill |
| Supplied by | Indusuno |
| Lead Time | Within 4 to 7 Days |
Hammer Drill Hydraulic SDS Plus Shank is available to buy in increments of 1
Impact Hammer Drill Hydraulic Hydraulic System Type Open or Closed Center Shank Type SDS Plus RPM @ 5 GPM 894 RPM @ 6 GPM 1073 Impacts Per Minute @ 5 GPM 4202 Impacts Per Minute @ 6 GPM 5043 Drilling Capacity Concrete 3/4 In Drilling Capacity Steel 1/2 In
Product Specification
Product Specification for "Hammer Drill Hydraulic SDS Plus Shank"
| SKU | 5NWJ4 |
|---|---|
| Weight | 10.260000 |
| Item | Impact Hammer Drill |
| Min Flow Gpm | 5 |
| Impacts Per Minute 5 Gpm | 4,202 |
| Impacts Per Minute 6 Gpm | 5,043 |
| Includes | Auxillary Handle and Depth Rod |
| Hydraulic System Type | Open or Closed Center |
| Max Oil Temp | 140 Degrees F |
| Type | simple |
| Height | 7.3 |
| Max Flow Gpm | 10 |
| Max Back Pressure | 200 psi |
| Return Port | 3/4 in SAE O-Ring |
| Rpm 5 Gpm | 894 |
| Rpm 6 Gpm | 1,100 |
| Drilling Capacity Steel | 1/2 in |
| Drilling Capacity Wood | 1 1/6 in |
| Drilling Capacity Core Bit | 3 in Core |
| Drilling Capacity Concrete | 3/4 in |
| Width | 12.6 |
| Viscosity Sus 100 F | 140 to 225 |
| Viscosity Sus 210 F | 40 min |
| Pressure Port | 3/4 in SAE O-Ring |
| Unspsc Code | 27112703 |
| Relief Valve Psi Setting | 2,000 psi |
| Recommended Filtration Microns | 10 |
| Recommended Hydraulic Flow | 8 gpm |
