Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48
In stock
SKU
EL.ELA.CF.00380
Special Price
Rs. 1,942.00
Regular Price
Rs. 2,362.00
| Sku | EL.ELA.CF.00380 |
| Brand | Havells |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Color | Pastel Purple |
| Supplied by | Indusuno |
Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 is available to buy in increments of 1
Features:
State-of-the art aesthetics & styling.
Classic looks to match premium dcor; High speed 400 RPM; Comfort even at low voltage.
State -of-the -art aesthetics & styling.
Unique designer blades for superior corner to corner air flow.
2 Years.
Buy Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 online in India at wholesale rates. If you have been looking for Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 dealers, your search ends here as you can get the best Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 prices, you can be totally sure to get the best rates as Indusuno brings you genuine Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else. Procure Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48 today and avail the best offers on your purchase.
Product Specification
Product Specification for "Havells 1200 mm 3 Blades Pastel purple DT Ceiling Fan FSCBRSTPPU48"
| SKU | EL.ELA.CF.00380 |
|---|---|
| Applications | Used in Hall , Bed room , Office Cabins , Schools , Colleges , Show rooms , Balcony/Corridors Etc |
| Supplied By | Indusuno |
| Type Of Product | Ceiling Fan |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Speed Rpm | 400 RPM |
| Type | simple |
| Color | Pastel Purple |
| Air Delivery Cmm | 240 CMM |
| Blade Finish | Painted |
| Down Rod Height In Mm | 260 mm |
| No. Of Blades | 3 Blades |
| Sweep Size Mm | 1200 mm |
| Decorative Feature | Unique Finish |



